Kategorie

 


ACMAEODERINI
Acmaeoderini - Představení tribu
Nádherní a rozmanití krasci tribu Acmaeoderini Kerremans, 1893 (Buprestidae, Polycestinae) se vyskytují na většině území světa s výjímkou Austrálie, Nového Zélandu a Oceánie, a také některých ostrovních zemí východní a jižní Asie.

Přestože některé druhy tribu žijí i ve velmi vysokých nadmořských výškách, téměř na hranici trvalých pokryvů sněhu a ledu, nejsou zastoupeny v chladných oblastech Grónska, Islandu, severní Kanady a Ruska.

K zajímavým vlastnostem zástupců tribu Acmaeoderini patří unikátní schopnost pohybovat se za letu nahoru a dolů ve sloupci, otáčení se kolem vlastní osy a vznášení se na jednom místě. Udivující je také umění bleskurychle v letu složit křídla a rychle spadnout na zem v případě nebezpečí, nebo záliba v létání skrze stříkající vodu, což dělají rády například i některé Sphenoptery. Bezesporu jsou to bravůrní techničtí letci.

Za oblasti s největším druhovým zastoupením se dají považovat jižní státy USA a Mexiko, okolí Středozemního moře, jižní Afrika, severní Afrika a Blízký východ, střední Asie. Obecně se dá říci, že „acmaeodery" upřednostňují sušší biotopy pouští, polopouští a křovinatých savan, horská úbočí v teplejších oblastech, a také pobřežní a ostrovní části jižní Evropy a Blízkého východu. V ostatních oblastech ( tropické pralesy, jihovýchod Orientu a jižní Amerika ) jsou většinou zastoupeny výskytem jen několika rodů, nebo jen velmi málo druhy. Vývoj těchto krasců probíhá v rozmanitých keřích a stromech, bylinách, kaktusech a sukulentech. V České republice a na Slovensku je tribus Acmaeoderini zastoupen jen třemi druhy dvou rodů:

Acmaeodera (Acmaeotethya) degener degener (Scopoli, 1763)

Acmaeodera (Acmaeotethya) octodecimguttata octodecimguttata (Piller et Miterpacher, 1783)

Acmaeoderella (Carininota) flavofasciata flavofasciata (Piller et Miterpacher, 1783)

Acmaeodera degener.jpg

Acmaeodera (Acmaeotethya) degener degener - foto Juan José de la Rosa, ESP

Acmaeodera octodecimguttata.jpg

Acmaeodera (Acmaeotethya) octodecimguttata octodecimguttata

Acmaeoderella_flavofasciata.JPG

Acmaeoderella (Carininota) flavofasciata flavofasciata - foto: Beppe, picasaweb.google.com

Všechny 3 naše druhy se u nás vyskytují během teplých měsíců v pahorkatinách a nížinách, především na jižní Moravě a na Slovensku. Lze je spatřit v blízkosti starých dubů, velmi často na bílých nebo žlutých květech. Acmaeodera (A.) octodecimguttata upřednostňuje lužní oblasti a nížinné slunné rozvolněné doubravy, A. (A.) d. degener se vyskytuje v nižších pahorkatinách, ale i na jižních svazích skalních partií v okolí větších řek. A. (C.) f. flavofasciata vyhledává sušší nížinné lesostepi, i výše položené pahorkatiny a skalní srázy s porosty dubu.

Zahorie 01.JPG

Mnohaleté zakrslé duby v rozsáhlé písčité lesostepi - lokalita Mikulášov, Záhorie - SR.

Zahorie 02.JPG

Porosty dubových krsů v lokalitě Studienka, - Záhorie, SR

Map.jpg

Mapa světa s vyznačením hustoty druhů tribu Acmaeoderini

G070042.gifG070042.gifG070042.gif

Luecanthemum vulgare - nejčastěji navštěvovaná květina Acmaeoderou (A.) octodecimguttata na jihu Moravy


Achillea millefolium - magicky přitahuje imaga Acmaeoderelly (Car.) f. flavofasciata na všech lokalitách


Porosty Apiaceae blízko Tabarky, Tunis


 


banner